Assumption College Hall of Fame Inductees

The Assumption College Athletics Hall of Fame honors any former alumnus who has attained outstanding recognition or superior accomplishments in any varsity sport. Individuals become eligible five years after graduation from the College and will be selected on the basis of playing ability, integrity, sportsmanship, character and the athlete's contribution to his/her team(s) and to Assumption College in general.

Nominations may be submitted to Ben Stockwell, Assistant Director of Athletics for Communications by clicking on the online nomination form below.

Online Nomination Form

 

Name (Sport)  Induction Year
-A-  
Andrew G. Adderly ’92 (Basketball) 2003
Charles K. Aleksiewicz ’65 (Baseball, Basketball, Contributions) 2014
Michael W. Alston ’84 (Basketball) 2012
Charles J. Andrukonis ’79 (Baseball) 2011
Roger J. A. Aubuchon ’38 * (Basketball, Baseball) 1966
Pierre B. Aucoin ’25 * (Baseball, Hockey) 1970
Robert T. Austin ’72 (Baseball) 1997
-B-  
Frederick E. Barakat ’61 * (Basketball, Baseball) 1975
John P. Barata ’00 (Soccer) 2011
Barbara B. Barrett ’88 (Basketball, Softball) 1996
Joy C. Barry ’93 (Basketball) 2001
Shonda L. Becker ’90 (Softball, Basketball)  1999
Demetri A. Beekman ‘93 (Men’s Basketball) 2013
Henri O. Belanger ’35 * (Baseball) 1990
David E. Benoit ’76 (Baseball) 2006
Robert C. Benoit ’79 (Hockey) 1999
Robert A. Berard ’78 (Baseball, Soccer) 1991
Charles W. Bernardin ’39 * (Baseball) 1975
Alfred R. Berthiaume ’32 * (Honorary) 1982
James E. Best ’88 (Basketball) 1996
Charles R. Bibaud ’55 * (Contributions) 2004
David T. Bidwell ’79 (Baseball) 2004
John P. Bisceglia ’84 (Football)  2008
Mario L. Bisol ’80 (Soccer) 1991
Jeff Blanchard ‘81 (Football) 2016
Michael A. Blanchard ’79 (Baseball)  2002
Armand L. Bonvouloir ’50 * (Basketball)  1967
Robert J. Boule ’69 (Basketball) 1980
Peter A. Bourdon ’82 (Baseball) 2003
Thomas S. Bourdon ’80 (Football) 2003
Michael F. X. Boylan ’73 (Basketball) 1979
Sharon L. Braier ’83 (Field Hockey, Softball) 1998
Michael F. Brandmeyer ’77 (Rowing) 1993
Thomas J. Bresciani ’82 (Baseball) 1990
Neal L. Burgess ’72 (Basketball)  1997
Sheila A. Burns ’81 (Field Hockey) 1997
-C-  
Paul F. Cantiani ’73 (Football) 1983
Chad C. Carges ’01 (Football) 2012
Rita Castagna (Contributions) 2015
Justin Cecil `96 (Lacrosse) 2015
Richard J. Cerasuolo (Contributions) 2009
Gerard M. Charter ’29 * (Basketball, Baseball) 1967
Wilfrid A. Chartier ’22 * (Baseball, Hockey) 1967
Carolyn M. Clancy ’82 (Field Hockey) 2002
Caitlin Clark ‘06 (Cross Country, Track) 2016
Kristen A. Coker ’95 (Tennis) 2001
Chris Colabello `05 (Baseball) 2015
Jennifer M. Conley ’86 (Basketball) 1997
Stephen J. Connolly ‘91 (Ice Hockey) 2013
Thomas W. Connors ’83 * (Hockey) 2010
Georges X. Constantin ’19 * (Baseball, Hockey) 1991
Andrew R. Cooper ’99 (Basketball) 2010
Michelle J. Cote ’95 (Softball) 2006
Romeo J. Cournoyer ’24 * (Basketball, Baseball) 1968
Michael B. Cronin ’83 (Cross Country, Track) 1998
Armand E. Cyr ’34 * (Baseball) 1968
-D-  
Louis R. D’Abramo ’71 (Track, Football) 1980
Susan D. Dailey ‘84 (Women’s Basketball) 2013
Michelle L. Daley ’99 (Field Hockey, Softball) 2005
Sergio C. DeBari ’71 (Basketball) 1978
Francis P. DeFalco ’95 (Football) 2001
Laurie A. DelGrego ’02 (Softball) 2012
Stephanie E. DeLucia ‘99 (Softball) 2007
Ralph DeLucia (Softball) 2016
Charles Demers ’27 * (Baseball) 2003
Ernest W. Deslauriers ’36 * (Basketball, Tennis, Baseball) 1966
Eileen B. Donahue ’82 (Field Hockey) 2000
John Driscoll `67 (Basketball) 2015
Patrick T. Dunn ’89 (Golf) 1999
Nazarice N. Dupre ’28 * (Basketball, Baseball)  1968
-E-  
A. Christopher Eggert ’94 (Baseball) 2009
-F-  
Meagan E. Foran ’02 (Lacrosse) 2009
Leopold Fraser ’19 * (Baseball, Hockey) 1966
T. Lawrence Frechette ’39 * (Baseball, Basketball) 1971
-G-  
Bernard F. Gaughan (Football) 2000
Ann Marie Gibbons ’89 (Softball) 2003
Ronald J. Goba ’58 (Basketball, Baseball) 1973
James P. Grealis ’82 (Football) 1991
John W. Grochowalski ’75 (Basketball) 1984
Russell J. Guertin ’85 (Football) 1994
William P. Guilfoil ’94 (Football) 2002
-H-  
Julie A. Hanewich ’92 (Softball) 2000
E. David Hankins ’80 (Basketball) 1986
Jennifer R. Harrington ’94 (Basketball) 2004
Michael E. Hayes ’79 (Hockey) 2002
Edward E. Hippert, Jr. ’62 (Basketball) 1997
George A. Hogan ’83 (Golf) 1992
R. Kathryn Hubbard ’83 (Softball) 1995
-I-  
Eric J. Inauen ’69 (Basketball) 1981
John Ippolito (Men’s Tennis Coach) 2013
-J-  
John L. Jenkins ’64 (Basketball) 1980
Jacob L. Jones ’71 (Basketball, Track) 1977
-K-  
Christine M. Kane ’02 (Basketball) 2011
Sean M. Kenney ’03 (Tennis) 2010
Kathryn M. Kerr ’00 (Basketball, Softball) 2008
Brian K. Kelly ’83 (Football, Softball) 2006
Elizabeth A. Kolodziej ’83 (Basketball, Softball) 1990
Carol Ann Krupa ’84 (Basketball, Softball) 1992
-L-  
Kristen A. Ladebauche ’00 (Softball) 2008
Joan E. Ladner ’78 (Basketball, Softball, Field Hockey) 1986
Julie K. Lane ’00 (Field Hockey) 2009
Francis A. LaPrade ’26 * (Basketball) 1977
Andrew Laska HD’68 (Athletics Director, Coach) 1967
Edward P. LaVigne ’73 (Baseball) 1979
Bro. Armand G. Lemaire ’48 (Contributions) 2008
Donald E. Lemenager  ’56 (Basketball) 1968
John E. Lepore ’87 (Baseball) 2000
Louis L’Homme ’13 * (Baseball) 1995
Stephen F. Lindberg ’73 (Hockey, Football) 1993
Robert G. LoConte ’83 (Hockey) 1990
Libby A. Lodovico ’93 (Tennis) 2010
Louis Lucier ’27 * (Baseball) 1979
-M-  
Raymond J. Marion ’42 * (Football, Basketball) 1994
Normand R. Marois ’57 (Contributions) 2003
Stephanie J. Martin ’00 (Soccer, Softball) 2006
Felix E. (Buddy) Masterson ’60 * (Basketball) 1972
Lisa M. Mastracchio ’96 (Field Hockey)  2010
Stacy A. Mattioli ’00 (Basketball) 2007
Lauren Matysiak `08 (Soccer) 2015
Lisa M. McCarthy ’83 (Basketball) 1991
Edward V. McDonald ’84 (Hockey) 2004
Ann M. McInerney ’89 (Basketball, Softball) 1997
Kevin H. McSherry ’79 (Football) 1995
Anne K. Mingolelli ‘00 (Field Hockey) 2013
James F. Monahan ’65 (Baseball, Basketball) 1974
Jenny M. Mongeau ’06 (Lacrosse) 2014
Bryan C. Moore ’00 (Basketball) 2014
Stephen F. Morris ’72 * (Contributions) 2012
Jane M. Mulligan ’75 (Basketball) 1996
-N-  
Barbara Nicklas ’78 (Basketball, Tennis, Softball) 1993
Kevin G. Nolan ’85 (Basketball) 1992
Sandy Norton ‘74 (Ice Hockey, Football) 2016
-O-  
Joseph M. O’Brien ’57 * (Basketball, Baseball) 1970
Thomas J. O’Connor ’68 (Basketball) 1998
Michael G. O’Keefe ’91 (Baseball) 1996
Richard K. Ouellette ’78 (Track, Cross Country)  1992
Richard E. Ovian ’77 (Track, Cross Country) 1993
-P-  
Michael S. Pananos ’78 (Baseball, Soccer) 1990
David A. Panarelli ’75 * (Baseball) 2001
Michael A. Papale ’83 (Baseball, Basketball) 1993
Darryl Parker ’85 (Basketball) 2005
Theodore S. Paulauskas ’67 (Basketball) 1994
Stephen C. Pearsall ’73 (Baseball) 1982
Joseph A. Pelletier ’32 * (Tennis, Athletics Director) 1974
Normand R. Pelletier ’40 * (Basketball, Baseball) 1966
Richard A. Pelletier ’76 (Hockey) 2007
Marcel P. Peloquin ’51 (Baseball) 1999
Jean A. Picard ’48 (Basketball, Baseball) 1968
Roger Pontbriand ’51 * (Basketball) 1971
-R-  
Allison C. Reyell ’05 (Soccer) 2014
Eugene B. Rheault ’38 * (Baseball) 1973
George J. Ridick III ’67 (Basketball) 1978
Ryan RIchert ‘03 (Tennis) 2016
Richard D. Robus, Jr. ’95 (Hockey) 2011
H. Louis Rocheleau ’24 * (Honorary) 1969
Gerald F. Rochon ’83 (Hockey) 2009
Amy L. Romano ’88 * (Field Hockey, Softball) 2001
Wilfrid J. Rousseau ’16 * (Baseball) 1978
Helen R. Russell ’85 (Basketball, Tennis, Softball) 2000
-S-  
Thomas J. Schofield ’87 (Hockey) 1992
Scott A. Schoonmaker ’86 (Basketball) 1995
Jeffrey Scott ’74 (Basketball) 2014
Jeffrey W. Sherman ’90 (Baseball) 1999
Daniel E. Small ’73 (Basketball) 1981
Leonard C. G. Smith ’66 (Contributions) 2006
Stacey J. Sullivan ’93 (Basketball) 2002
Stacy A. Sullivan ’93 (Soccer) 2005
-T-  
Scott D. Tetreault ’77 (Football) 1998
Denise Theroux ’94 (Field Hockey) 2011
Karen L. Tivey ’82 (Basketball, Softball) 1991
Ellen L. Tremper ’88 (Field Hockey, Softball) 1995
J. Steven Tucci ’87 (Hockey) 2005
-V-  
Raymond D. Valade ’31 * (Basketball, Baseball) 1972
Frank M. Vana ’86 (Golf, Football, Hockey) 1996
Katina S. Venetis ’78 (Field Hockey) 1994
-W-  
Stephen M. Warner ’64 * (Basketball, Tennis) 1977
William J. Wurm ’77 (Basketball) 1985
-Y-  
Audrey Y. Young ’77 (Volleyball) 1994
* Indicates deceased  
   
Teams Honored  
1956-57 Men’s Basketball Team  
(Coached by Andrew Laska HD’68)